ponedeljek, 4. marec 2013
0 komentarji

Samsung Series 9

22:38

Korejski Samsung je nedavno predstavili tri nove prenosnike: Series 3, Series 6 in Series 9. Prav slednjo, en kilogram težko napravico, ki je namenjena najzahtevnejši srenji, smo imeli priložnost svaljkati po fotelju, avtobusu in letalu. Kratke ocene pa so bili deležna tudi Microsofotova Okna 8, ki so nameščena na prenosnikih Series 9.


Zasnova

Prenosnike Samsung Series 9 kot rečeno poganjajo sveže izdana Microsoftova Okna z oznako 8. Z njimi redmondske gospe in gospodje s Stevom Balmerjem na čelu obračajo nov list v zgodovini Microsofta, saj povsem spreminjajo koncept svojega operacijskega sistema. Kot mnoge nove naprave te dni, tudi Samsungovo prenovljeno družino prenosnikov močno determinirajo prav Okna 8 in uspeh, predvsem prodajni, bo bolj kot od inženirjev s Koreje odvisen od ameriških partnerjev.

A konec koncev oba, tako Samsung kot Microsoft, v radikalne spremembe sili konkurenca. Okna z veliko žlico zajemajo rešitve hišne mobilne divizije odgovorne za Windows Phone sistem, kjer je konkurenca zadnja leta z Microsoftom neizprosna, Samsung pa pod okriljem nove Intelove pogruntavščine "Ultrabook" poskuša narediti še korak naprej v smeri, ki jo je prvi nakazal Apple s svojim MacBook Airom.
Okna 8 imajo tako prvič po letu 95 povsem prenovljen uporabniški vmesnik, ki je sicer znan že iz mobilnih naprav z Windows Phone 7, k tej modernosti pa se je priključil tudi s Samsung z zasnovo novih prenosnikov.
Series 9 ima prefinjeno izbrano čipovje in opremo, ki podobno kot operacijski sistem, sledi trendom mobilnega sveta. Kar poleg vsega dobrega pomeni tudi to, da kar pozabite na prilagajanje opreme svojim željam, saj so to delo namesto vas opravili kar v tovarni. Series 9 namreč prihaja le z eno konfiguracijo strojne opreme.

Samo najnujnejše, a zato tudi vrhunske komponente

Število priključkov je zmanjšano na absolutni minimum, njihova postavitev ob strani prenosnika pa je podrejena oblikovni liniji.
Aluminijasto ohišje tako le za malenkost preseže debelino 13 mm. Majhnih mer je tudi napajalnik, na čigar dimenzije mnogi proizvajalci gladko pozabijo. Samsung Series 9 ima tako en USB 3 (ki omogoča polnjenje priklopljenih napravic tudi, ko je računalnik ugasnjen) in en USB 2 vhod, video izhod HDMI, skupen vhod za slušalke in mikrofon, čitalec pomnilniških kartic in pomanjšano režo za omrežno povezavo, ki jo je moč spariti z omrežnim kablom samo preko priloženega adapterja.
Na srečo je Samsung za ta ultra tanki prenosnik izbral 13 palčni zaslon (ločljivost 1600 x 900 pik in s protiodsevnim premazom), ki ne zaznava dotika, saj bi tako po nepotrebnem skazil pogled na ceno izdelka, kot tudi na tabelo s tehničnimi podatki, kjer je zapisana teža le nekaj nad enim kilogramom. Drži, da je popularnost napravic, ki jih upravljamo prek zaslona v zadnjih nekaj letih poskočila, a za namiznike in prenosnike, kjer imajo prsti na voljo razkošje hitre in učinkovite tipkovnice (ki je pri Series 9 osvetljena) ter večprstnega upravljanja z veliko drsno ploščico, je risanje mastnih sledi po zaslonu nekaj čemur se z veseljem odpovemo.

In ko smo že pri vsakdanjem delu, Series 9 je med najmanj energijsko zahtevnimi računalniki na sploh, električno vtičnico lahko pogreša kar 7 ur, kljub temu, da je vanj vgrajen močan 1,7 GHz procesor Intel Core i5 (družine Ivy Bridge kakopak) ter grafična rezina istega proizvajalca Intel HD 4000. Nedvomno pa k varčnosti (in še posebej k hitrosti) prispeva 128 GB trdi disk tipa SSD, ki je zaradi odsotnosti vrtečih se magnetnih glav tih in hladen. Pri Samsungu so se posebno potrudili pri optimiziranju zagona sistema, za kar računalnik potrebuje le dobrih 8 sekund.
Na papirju je torej Samsung Series 9 sanjski prenosnik. Lahek, hiter, varčen, prijetnega videza in s kakovostno izdelavo. A ker gre za enega prvih prenosnikov na Windows 8 platformi, je ocena naprave odvisna predvsem od tega, kako bo Microsoftu uspelo občo javnost navdušiti nad svojo novostjo.

Samsung Series 9 Ultrabook

Prvi koraki z Windows 8

Samsung sicer ponuja svoje računalnike tudi z Googlovim operacijskim sistemom (njihov Chrome book je celo med najbolj prodajanimi računalniki v Amazonovi spletni tržnici), a glede na globalno Samsungovo strategijo, ki določa prisotnost na vseh platformah, je izdelava prenosnikov z Microsofotovim sistemom logičen korak. Pa tudi delež osebnih računalnikov z nameščenimi Okni je, kljub jabolčnemu desantu na osebno računalništvo, še vedno visok.
In kako se obnesejo nova Okna?
Kakor za koga, ali bolje rečeno, odvisno od tega, kako ste dojemljivi za novosti. Vizualno so Okna 8 pregledna in uporabnika dobro vodijo pri upravljanju sistema, iskanju vsebin (dokumentov), spremljanju novosti v aplikacijah, ipd. A kljub temu se ob prvem srečanju s Samsungovim prestižnim prenosnikom Series 9 pripravite na nekaj uric učenja in raziskovanja delovanja sistema.
Težave vsakogar ob prvi izkušnji z Windows 8 so na povsem banalnem nivoju. Od tega, da nekdo ne najde, kje se računalnik ugasne, do tega, da neka poljubna inštalacija programske opreme ali gonilnikov na delovno površino Oken nameče na desetine novih bližnjic (pravokotnih ploščic) in tako sicer všečen in pregleden uporabniški vmesnik spremeni v legoland. Čemur seveda sledi googlanje (ali če že hočete, binganje) kako se to težavo odpravi. V tem konkretnem primeru smo se učili, kako nadležne in odvečne bližnjice kar najhitreje eliminirati z namizja.
Tudi sicer bo spletni iskalnik v prvih urah z Okni 8 vaš najboljši prijatelj, "Windows 8 problem" pa najpogostejši iskalni niz.

Pa ne mislite dragi bralci, da ima uredništvo Connecta težave s pravokotniki razporejenimi po zaslonu (windows smart tiles), ki so glavni element grafičnega uporabniškega vmesnika, saj so nam ti s švicarsko grafično šolo navdahnjeni gradniki že na prvi pogled prilezli k srcu, ko smo testirali mobilnike s sistemom Windows Phone, ki je oblikovni predhodnik Oken 8.
A žal bodo tudi tisti, ki so sistema vajeni, občasno grizli kolena. Velika težava Oken 8 je tako nedodelanost aplikacij, ki se kaže v manjku te ali one pričakovane lastnosti, kot tudi sistema, ki mu tu pa tam enostavno umanjka funkcija ali nastavitev, ki ste jo bili vajeni iz predhodnih različic ali pa bi po zdravi logiki morala biti tam.
 
Za primer take "nerodnosti" se sprehodimo do nastavitev sistema in poskušajmo nastaviti točen čas. Nak, ne bo šlo. Potrebno bo, kot se na koncu v tovrstnih primerih ironično izkaže, zagnati "stari" okenski vmesnik, tam po bolj ali manj velikih mukah poiskati "staro" nadzorno ploščo (ker gumba Start stari vmesnik pač nima več in tako tudi ni več možno priklicati seznama aplikacij) in tam nastaviti uro, omrežje ipd.
Za drugi primer vzemimo morda najbolj uporabljeno aplikacijo v Windows 8 - trgovino aplikacij, ki je uporabnikovo okno v svet opremljanja, prilagajanja in nadgrajevanja sistema. Skratka aplikacija, ki bi od vseh morala biti najbolj izpiljena, a ji žal manjka tako osnovna lastnost kot je iskanje. No, izkaže se, da iskanje kakopak obstaja, taki tepčki v Redmondu le niso (iskalnik je v stranskem stolpcu in se prikaže šele, ko s prsti po sledilni ploščici od desnega roba potegnete v levo). A lepo prosim, štejte minute, ure, ali celo dneve preden ga bo povprečen uporabnik našel in še kak dan več, da ga bo znal uporabljati.
Windows 8 so nova pasma v računalniškem svetu in so bolj sorodni s telefoničnimi platformami, kot pa s poprejšnjimi operacijskimi sistemi na naših pisalnih mizah. Ob tem dejstvu pa omenimo lepo (telefonično) značilnost: sistem je moč enostavno počistiti oz. ponastaviti na tovarniško stanje, na voljo je tudi "varno" brisanje podatkov.

Kakor koli že. Kot je omenil nekdo izmed naših bralcev v debati ob testu prenosnika Samsung Series 3 in Oken 8: staro namizje in nove celozaslonske aplikacije dejansko predstavljajo dva ločena sistema znotraj Oken 8. To dvojnost lepo demonstrira spletni brskalnik Internet Explorer 10, ki ne samo vizualno izgleda drugače v starem namizju in novem okolju, ampak ima v vsakem od obeh načinov delovanja svoje nastavitve, shrambo za piškotke in svoje namestitve vtičnikov (recimo Flash).
Samsung Series 9 Ultrabook

Samsungov in Microsoftov duet

Če so prvi koraki z novim sistemom precej boleči pa nekih resnih težav prav zaprav ni. Recimo takih, ki so spremljala Okna XP ali Visto. Ni težav z nestabilnostjo ali gonilniki, kot celota sistem deluje izjemno gladko, aplikacije so odzivne, uporabniški vmesnik pa je tako ali tako mnogo preglednejši.
K tej dobri izkušnji je kakopak mnogo pripomogel Samsung, ki je k sreči na sistem prednaložil aplikacijo (nerazumljivo je ta narejena za "stari" uporabniški vmesnik), ki poskrbi za namestitev gonilnikov in dodatne (promocijske) programske opreme, tako da je za osnovno funkcionalnost računalnika poskrbljeno. Škoda le, da po ponastavitvi sistema gonilniki niso že nameščeni in je taka aplikacija sploh potrebna.
Na tem mestu moramo pohvaliti Samsungove gonilnike za sledilno ploščico, ki (tudi malce po Applovem zgledu) z animiranimi vodiči predstavijo večprstne ukaze, ki jih razume sledilna ploščica in brez katerih bi bila izkušnja upravljanja Windows 8 povsem lesena.

Številke

Kot običajno smo računalnik obremenili s 64-bitnim sintetičnim testom Geekbench, ki je ogrel Intel Core i5 procesor in 4 GB notranjega pomnilnika testiranega prenosnika.
Geekbench rezultat za Samsungov Series 9 ultrabook je v mejah pričakovanega. 5044 točk je okoli 500 manj od MacBook Aira s podobno konfiguracijo in pol manj od MacBook Pro Retina.
geekbench

Zaključek

Ker je Samsung Series 9 s Core i5 procesorjem prvi Windows 8 računalnik, ki smo ga v naših laboratorijih uspeli mrcvariti dalj časa, smo nekaj več znakov namenili tudi novemu Microsoftovemu sistemu. Če smo do novinca precej kritični pa naj bralci vseh težkih besed ne pripišejo Samsungu, ki je opravil zares dobro delo z novimi Series 9 prenosniki.
A roko na srce, za odlično oceno je potrebno, da strojna in programska oprema po livadi skačeta z uglajenim korakom. Samsung se je z gonilniki in dodatno programsko opremo resda lepo izkazal, a ga pod gladino vleče težka utež z imenom Windows 8, ki ima v tem trenutku precej omejen okvir uporabnosti.
V ta okvir brez sramu postavimo sila uporabne celozaslonske aplikacije, Internet Explorer 10, pregleden in prav nič zastrašujoč kockast uporabniški vmesnik, integracija z Windows Live uporabniškim računom (imenk, SkyDrive, Xbox, Facebook, Skype ...) in še kaj bi se našlo.
Žal pa se prerado zgodi, da je tudi za ne tako posebne želje uporabnika potrebno stopiti izven izpiljenega Windows 8 vmesnika, preklopiti na prenovljeni "stari" izgled in tam dokončati posel, s čimer seveda zbledi ves čar novih Oken.
Samsung Series 9 je v tem trenutku v samem vrhu ne samo korejske prenosniške ponudbe, ampak tudi na sploh ima malo konkurence med t.i. Ultrabooki in zdi se, da bodo ravno taki tehnično dovršeni izdelki (kjer tudi izgled igra pomembno vlogo) kot je prenosnik Series 9 spodbuda za presedlanje na nova Okna.
Novejša objava
Previous
This is the last post.

0 komentarji:

Objavite komentar

 
Toggle Footer
Top